grudnia

Sebastian Szewczuk

Podaj łapę

W dniach 2–17 grudnia 2019 r. została w naszej szkole przeprowadzona zbiórka pod hasłem „Podaj Łapę”. Miała ona na celu zabezpieczenie bytu psiaków w azylu pani Beaty Żółkiewskiej w Krzyżownikach. Akcję zainicjowały uczennice klasy I TA – Maja Kaźmierczak i Julia Wąsala. O pomoc zwróciły się do pana Sebastiana Szewczuka, który tego typu akcję koordynował w minionym roku szkolnym.

W radiowęźle szkolnym, oraz na plakatach rozwieszonych w różnych częściach szkoły, zostały podane komunikaty odnośnie zakresu zbiórki i czasu jego trwania. Wskazane asortymenty klasy chętne do pomocy mogły składać w salach lekcyjnych w których uczą p. Sebastian Szewczuk i p. Jarosław Dominik. Dodatkową mobilizacją stało się włączenie akcji jako bonusowej konkurencji do Maratonu klas. Mimo krótkiego czasu od ogłoszenia zbiórki, klasy wykazały się sporym zainteresowaniem i otwartością serc dla naszych „braci mniejszych” – jak określał zwierzęta św. Franciszek z Asyżu. W sumie udało nam się zabezpieczyć dla azylu karmę w ilości 580 kilogramów. W tym 514,3 kg karmy suchej. Oprócz tego zebrano 10 kocy, 2 obroże, 4 komplety szelek ze smyczą, 1 smycz zwijana, 2 miski, 2 skóry baranie, oraz 3 opakowania psich przysmaków. Klasa IV TB, mimo iż nie bierze udziału w Maratonie klas, po raz kolejny pokazała że nie jest obojętna na psi los i w sumie uplasowała się na piątym miejscu w klasyfikacji przekazanej karmy i innych akcesoriów potrzebnych psiakom. W minionym roku szkolnym to oni zebrali największą ilość karmy, a uczennica tej klasy – Aleksandra Górecka była koordynatorką ówczesnej zbiórki dla schroniska w Niedźwiedziu. Zestawienie klas biorących udział w akcji, według ilości zebranej karmy i akcesoriów:

1. I TD - 136 kg, 8 x koc, 2 x obroża;
  2. I TA - 116,6 kg;
  3. I TC - 78,8 kg;
  4. 1d - 50 kg;
  5. IV TB - 37,5 kg, 3 x przysmaki, 2 x miska, 4 x szelki+smycz, smycz zwijana, koc, 2 x skóry baranie;
  6. II TB - 23,5 kg;
  7. 1h - 20 kg;
  8. I TB - 20 kg;
  9. III TA - 15 kg;
  10. 1g – 11,415 kg;
  11. 3e - 11 kg;
  12. Szew - 10 kg, koc
  13. III TB - 10 kg;
  14. 1c - 10 kg;
  15. 3b - 10 kg;
  16. 2b - 10 kg;
  17. II TA - 5 kg;
  18. 3f - 5 kg

Dodatkowym faktem wartym zauważenia jest to iż uczniowie także chętnie pomogli przy załadunku busa, a byli to uczniowie klasy IV TB i 3c. Szczególne podziękowania kierujemy do pana Artura Wąsali, który dołożył swoją cegiełkę do pomocy i zapewnił dostarczenie darów własnym transportem. Wszyscy, którzy brali udział w zbiórce otrzymali specjalne podziękowania, które zredagowały Julia i Maja, a które zostały wydrukowane w klasopracowni pana Jarosława Dominika, przy jego merytorycznej opiece. Dziewczynom gratulujemy odwagi w podejmowaniu tak dużych wyzwań już na początku edukacji w naszej szkole!