września

Jan Kokot

Wspólne podróże kształcą i integrują

W miniony wtorek (28 września) 43 uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 2 w Kępnie uczestniczyło w wycieczce dydaktycznej do Wrocławia.

Pierwszym punktem programu było wrocławskie ZOO, w którym dla wielu, zwłaszcza uczniów technikum agrobiznesu z klasy I TB, II TA i III TD, największą atrakcją była możliwość zwiedzenia jedynego w Polsce Afrykarium i podziwiania wodnego świata pod lustrem wody. Na początku dnia pogoda nas nie rozpieszczała, ale później wyszło Słońce i pomimo zbyt niskiego stanu wody na Przystani Zwierzynieckiej udało nam się odbyć rejs statkiem „Nereida” po Odrze na trasie Przystań ZOO – Przystań Kardynalska - Przystań ZOO. Dla większości była to pierwsza okazja podziwiania panoramy Wrocławia z „drogi wodnej”. Ostatnim punktem była wycieczka w okolice Hali Stulecia, która była szczególnie interesująca dla uczniów technikum budownictwa z klasy I TB i III TD. Ta ekspresjonistyczna, widowiskowo-sportowa hala, została wzniesiona w latach 1911–1913. W 2006 roku Hala Ludowa została uznana za obiekt światowego dziedzictwa UNESCO. Wpisana do rejestru zabytków w 1962 oraz ponownie w 1977, wraz z zespołem architektonicznym obejmującym m.in. Pawilon Czterech Kopuł, Pergolę i Iglicę.

Duże zainteresowanie wszystkich uczestników naszej wycieczki dydaktycznej wzbudził pokaz Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej zlokalizowanej na Pergoli. Wrocławska Fontanna Multimedialna jest największym tego typu obiektem w Polsce i jednym z największych w Europie. W fontannie zainstalowano prawie 300 dysz, z których tryska woda w formie gejzerów, mgiełki, piany itp. na wysokość nawet 40 m. Tym sposobem tworzy się ogromny ekran wodny, na którym wyświetlane są wizualizacje z towarzyszeniem muzyki i efektów laserowych.

Wycieczka była okazją nie tylko na zrealizowanie celów dydaktycznych, ale również możliwością integracji wewnątrz danej klasy i miedzy klasami oraz tak potrzebnych kontaktów między rówieśnikami, których w dobie pandemii wszystkim brakuje. Mimo zmęczenia i obolałych nóg, wszyscy byli bardzo zadowoleni z wycieczki. Opiekunami byli: Daria Brajer-Działak, Dariusz Jasik i Jan Kokot, nauczyciele ZSP Nr 2 w Kępnie.